Menu

Backlink Nedir ve Nasıl Alınır?

İçindekiler

Backlink nedir; bir web sitenin başka bir web siteye link vermesi olarak tanımlanabilir. Backlink’in Türkçe karşılığı da geri bağlantı olarak literatürümüzde yer almaktadır. Backlinkler; ziyaretçilere fikir vermek ya da konu ile ilgili farklı bir alana yönlendirmek adına kullanılmaktadır. Görsel, video, bağlantı metni kimi zaman da açık URL biçimlerinde eklenen bağlantılar backlink statüsündedir. SEO çalışmalarında büyük bir öneme sahip olan Backlink kavramı özellikle dış SEO çalışmaları için tercih edilmektedir. SEO yapılarında ise Backlink yapısı, sitelerin daha yüksek rank sahibi sitelerden referans alarak arama motoru sıralamalarında daha hızlı sonuç almasına katkı sağlamaktadır.

Backlink Nasıl Alınır?

Başarılı backlinkleri almak, arama motoru sonuçlarında zirveye ulaşmanıza yardımcı olmaktadır. Backlinkleri ücretli ve ücretsiz şekilde siteniz için alabilir ve kullanabilirsiniz. Ücretli yöntemler genellikle SEO hizmeti sağlayan sayfalar tarafından sağlanmaktadır. Ücretsiz backlink sağlayıcıları, sayfanız için doğrudan aynı kazanımı sağlamasa da arama motoru optimizasyonunda size fayda sağlayacaktır.

Ücretsiz Backlink Nasıl Alınır?

Ücretsiz backlink almak için kullanabileceğiniz birden fazla yöntem vardır. Bu yöntemler doğrudan siteniz ile üye olabileceğiniz adresler üzerinden uygulayabileceği gibi, ücretsiz şekilde backlink sağlayan sağlayıcılara da sitenizi ekleyebilirsiniz.

  • E-Ticaret siteleri için farklı tedarikçilerin ürünlerini sattığınız bir e-ticaret sitesine sahipseniz, kolayca Backlink elde edebilirsiniz. Tedarikçilerin sitesinde “Nereden satın alınır?” şeklinde kullanıcı yönlendirmeye yarayan backlink sayfaları yer almaktadır. Bu kişileri ikna ederek sayfalar üzerinden backlink elde edebilirsiniz.
  • SEO Spyglass isimli aracın ücretsiz versiyonu üzerinden backlink alabileceğiniz sitelere erişim sağlayabilirsiniz.
  • Opensite Explorer ile istediğiniz niteliklere sahip backlinkleri kolayca tespit edebillirsiniz. Araç içerisinden referans sitelerin domain ve sayfa otorite değerlerini görerek en kaliteli backlinki elde edebileceğiniz siteleri keşfedebilirsiniz.
  • Sosyal medya hesaplarını açarak, burada siteniz için link uzantısı paylaşarak backlink elde edebilirsiniz.
backlink nedir

Ücretli Backlink Nasıl Alınır?

Ücretli backlink alma servisleri, birçok SEO hizmeti sağlayan firma tarafından sunulmaktadır. Sunulan bu hizmetler ile birlikte yüksek rank sahibi olan siteler tarafından sitenize referans link sağlanarak, arama motorunda daha yüksek sıralama almaları sağlanmaktadır.

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Google arama motoru botları sitenizde yer alan Backlinki iki ayrı kategori üzerinden değerlendirmeye alır: doğal ya da spam. Edindiğiniz doğal Backlinkler sayesinde SERP’lerde sitenizi üst sıralara taşıyabilirsiniz fakat spam içerikli Backlinkler tam tersi şekilde sıralamalarınızı olumsuz etkileyebilmektedir. Bu nedenle Backlink alırken dikkat edilmesi gerekenler listesini incelemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

  • Backlinkleri sadece ana sayfa üzerinden vermeniz Google botları üzerinde olumsuz etkiye sebep olabileceğinden, siteniz içerisinde yer alan farklı sayfalardan bağlantı daha sağlıklı olacaktır.
  • Görsel, video ya da bağlantı metinleri şeklinde çeşitlendirilmektedir. Tek tip bağlantı türünü tercih etmeniz halinde Google arama motoru botlarına takılabilirsiniz.
  • “Daha fazlası için buraya tıklayın.”, “Hepsi ve daha fazlası burada”, “Devamı için bağlantıya tıklayın.” gibi cümle kalıpları içerisine oluşturduğunuz backlinkler size ekstradan yarar sağlamayacaktır.
  • Alacağınız backlinkleri ağırlıklı olarak NoFollow olmayan kaynaklar üzerinden tercih etmeye çalışın.
  • Aldığınız backlinklerin performanslarını olabildiğince takip etmeye çalışın. Tıklama almayan backlinkler sitenize sitenize yarar sağlamayacaktır.
  • Backlink alırken; içeriği az olmayan, güvenilir ve konunuzla ilgili içerikler barındıran siteleri tercih edin. 
Backlink nedir?

Backlink, bir web sitenin başka bir web siteye link vermesi olarak tanımlanabilir. Görsel, video, bağlantı metni kimi zaman da açık URL biçimlerinde eklenen tüm bağlantılar backlink olarak nitelendirilebilir.

Backlink nasıl alınır?

Backlink alabilmek için opsiyonel olarak ücretli ya da ücretsiz backlink sağlayıcılarını tercih edebilirsiniz. Çeşitli SEO firmaları ile ücret mukabillinde backlink elde edebilirken, sosyal medya platformları ile ücretsiz backlinkler elde edebilirsiniz.

Backlink alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Backlink alacağınız sitenin:
İçeriği fazla,
Güvenilir,
Konunuz ile ilgili içerikler barındırmasına dikkat edin.

[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir