Menu

Modem Wifi Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

İçindekiler

Günümüzde en sık rastlanılan sorunlardan modemin wifi şifre değiştirme işlemidir. İnternet bağlantısını mümkün kılan wifi aynı zamanda güvenli hizmet alımını da beraberinde getirmektedir. İnternet ağının güvenli olması, farklı cihazların ağ kullanımını önlemesi açısından gereklidir. Bununla birlikte çeşitli nedenlerle zaruri duruma gelen modem şifre değişimleri de birkaç dakika içinde tamamlanabilmektedir. Bu çerçevede internet bağlantısının daha hızlı olabilmesi ve sorunsuz girişlerin gerçekleştirilebilmesi için şifrenin paylaşılmaması önerilir. Aksi durumda hız düşmeleri yaşanabileceği gibi daha riskli durumlarla da karşılaşılabilir. Şifre kullanımının olması halinde ise hemen yeni bir şifre değişimi yapılabilir. Bunun için modem arayüz kullanılırken telefondan dahi işlemler yapılabilmektedir. Daha hızlı vdsl ile de farklılıklar var olurken internet girişlerinde IP tanımlaması sağlayan ve işlemleri gerçekleştiren modem şifre değiştirme farklı yöntemlerle yapılabilmektedir. Doğrudan uygulama üzerinden dahi işlemler yapılabileceği gibi dsmart platformlarının sunduğu internet hizmetlerinde de seçeneklerin sayısı fazladır. Ayrıca adsl modem kalitesine göre hem hız hem de düşme sıklığı değişkenlik gösterir. Modem şifresinin farklı kullanıcılar tarafından kullanılmasının engellenmesi de şifre değişimleriyle yapılabilir. Periyodik olarak şifrenin değiştirilmesi ve zor şifrelerin kullanımı da önerilir.

Telefondan Modem WİFİ Şifre Değiştirme

Başta Iphone olmak üzere Samsung, LG, Vestel ya da Huawei markalı cihazlardan modem wifi şifre değişimleri gerçekleştirilir. Modeme bağlı telefon üzerinden internet tarayıcısına girilir. Adres çubuğuna 192.168.1.1 yazılır ve açılan sayfaya giriş yapılır. Kullanıcı adı bölümüne admin, şifre bölümüne ise turktelekomcom yazılır ve oturum açılır. Modem arayüz üzerinden tüm bilgiler ekranda yansıtılır. Kablosuz bağlantının etkin olup olmadığı, SSID şifreleri ve mod-kanal- kanal genişliği verileri görülebilir. SSID1 bölümünde modem ismi yazılı durumdadır. Altında ise şifre açık bir şekilde belirtilir. Telefondan kolaylıkla bu şifre değişimi yapılabilir. İstenilen şifre kullanıma sokulabileceği gibi daha güvenli bir şifre oluşumu için büyük harf, noktalama işaretleri eklenebilir. Ardından alt bölümdeki kaydet tıklanır ve sistem işleyişi başlanır. Modem şifresi değiştiği için WİFİ adresine tekrar giriş yapılması istenir. Kimlik hatası ortaya çıkacak olup WİFİ ağının unutulması sağlanır. Yeniden modem taranır ve yeni şifreyle internet bağlantısını kullanmaya başlayabilirsiniz. 192.168.2.1 alternatifli şekilde işlemlerin yapılması söz konusu olurken modem arayüzüne girişlerde sıkıntılar yaşanabilmektedir. Chorme özelinde bağlantının gizli olmamasından dolayı sayfa açılmayabilir. Bu durum güvenlikten kaynaklı olurken böyle bir hatanın alınmasıyla “gelişmiş” bölümüne tıklanır. Sonrasında “… sitesine güvenli değil” kısmından sitenin açılması sağlanabilir.

Modem Wifi Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

Müşteri Hizmetleriyle Modem WİFİ Şifre Değiştirme

Çok daha pratik bir yöntem olarak ttnet kullanıcıları için müşteri hizmetleri kullanılabilir. Türk Telekom Müşteri Hizmetleri üzerinden modeme ait şifrenin değiştirilmesi talep edilebilir. Kısa güvenlik hatırlatmaları ve kişisel verilerin verilmesiyle işlemler hızlı bir şekilde tamamlanır. Sonrasında yeni modem şifresi kullanıma açık hale gelir. Onaylama kodu var olurken sonrasında internette giriş yapan tüm cihazlarda yeni şifre kullanımına başlanması gerekir. Modem değişimiyle otomatik olarak tüm cihazların internet bağlantıları, kimlik doğrulama hatası nedeniyle kesilir. Sonrasında ise modem ışıkları şifre değişimi durumunda yanıt sönmeye başlar. Işıkların tekrardan sabitlenmesiyle değişim durumunun tamamlandığı söylenebilir. Ayrıca Vodafone kullanıcıları içinde modem şifre değişimleri bu şekilde yapılabilmektedir.

İlginizi çekebilecek diğer yazımız: https://www.seokrali.com/populer-en-iyi-torrent-siteleri-yuksek-hizli/

Türk telekom modem wifi şifre değiştirme

Türk telekom modem wifi şifre değiştirme oldukça pratiktir. Karmaşık sistemlere başvurmadan direkt olarak müşteri hizmetlerini arayarak modem şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Modem wifi şifremi değiştirmek istiyorum mümkün mü?

Evet modem şifrenizi istediğiniz zaman internet sağlayıcınıza ulaşarak hızlıca değiştirebilirsiniz. İnternet hizmeti aldığınız firmanın web sitesini ziyaret ederek bilgi alabilirsiniz.

Modem wifi şifremi değiştirmesem ne olur?

Eğer şifrenizin birileri tarafından ele geçirildiğini düşünüyorsanız modem şifrenizi değiştirmenizi tavsiye ederiz. Modem wife şifrenizi değiştirerek şifrenizi kıran veya sizinle internetinizi paylaşan kişilere karşı güvenlik önemli almış olursunuz.

[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir