Menu

DNS Ayarları Değiştirme Nasıl Yapılır?

İçindekiler

Teknolojinin ilerlemesiyle artık hayatımızın tam ortasında bulunan tüm cihazlarda dns ayarları değiştirme işlemleri yapılabilmektedir. Sıklıkla ihtiyaç duyulan bu değişim durumlarından önce DNS nedir ve ne işe yarar sorularının yanıtlarını vermek mantıklı olacaktır. Kısa adı DNS olan Domain Name Server, IP adreslerini çözme ve aynı zamanda bilgisayarlar arası haberleşmeyi sağlama imkânı bulundurur. İnternet üzerinden bilgisayarlara ait host isimlerle etkileşim gerçekleşir. Var olan kodların bilinmesi yeterli olurken hız konusunda da önemi büyüktür. Hangi sitenin nerede olduğu DNS sayesinde bilinirken IP adresinin sahip olduğu bilgisayarlarda tespit edilebilmektedir. Bu sayede tüm işlemler sanal ortamda daha gerçekçi tarzda yapılabilmektedir.

DNS Ayarları Değiştirme Sebepleri Nelerdir?

Başta Google olmak üzere tüm arama motorları işlemlerinde de DNS önemli yere sahip olmaya devam eder. Bununla birlikte internet adresleri özelinde DNS ayarlarının değiştirilmesi zorunlu değildir. Bazı durumlarda ihtiyaç dahi olmazken yine de yapılabilir. İsteğe bağlı şekilde birçok farklı gerekçe nedeniyle DNS ayarları değiştirme şansı kullanılabilir. DNS ayarlarında yapılabilecek değişimlerde ilk sebep şifreli DNS kullanma isteğidir. Bunun haricinde web gezintilerinin kaydedilmeden yapılabilmesi içinde sunucu özelinde kullanımı gerçekleştirilebilir. Bu değişim sonrasında girilen yasaklı sitelerin bilinmesine imkân yokken IP tespit durumları da olmayacaktır. Ayrıca DNS özelinde olan engellerin aşılması noktasında da değişimler yapılabilir. Farklı gerekçelere bağlı olarak süreli ya da süresiz şekilde BTK erişim engellemeleri yaşamış siteler içinde DNS ayarlarının değiştirilmesi tek yol olmaktadır. Daha güvenli ve zorunlu sebeplerin yanı sıra hızlı DNS içinde ayar değişiklikleri söz konusudur. Bu çerçevede en hızlı DNS kullanımı için güncel seçenekler kontrol edilebilir.

DNS Ayarları Değiştirme Nasıl Yapılır?

Windows 10 DNS Ayarları Değiştirme Adım Adım

DNS ayarları değişimlerinin olabilmesi için profesyonel bir internet kullanıcı olmaya gerek yoktur. Son derece kolay bir şekilde Windows sistemi üzerinden adımların takip edilmesiyle değişimler yapılabilir. Bununla sayesinde yasaklı sitelere girişler gerçekleştirilebilir, daha hızlı ve güvenli şekilde sanal ortamda gezilebilir. Öncelikli olarak cihaza ait DNS ayarlarının bir yere kaydedilmesi önerilir. Olası sorunlu hallerde yeniden eski ayarlara dönülmesi gerekebileceği gibi kullanım sonrasında da eski ayarlara ihtiyaç duyulacaktır. Denetim masası üzerinden “Ağ durumunu ve görevleri görüntüle” bölümüne girilir. İnternet bağlantısı menü bölümü açılırken özellikler kısmına tıklanır. İnternet protokolü sürüm 4 içindeki özellikler sayfasına girilir. Burada yasaklı siteler için uygun olabilecek alternatifli DNS listeleri bulunur. Arzu ettiğiniz DNS değişimlerini bu şekilde yapabilir, sonrasında anında kullanımına başlayabilirsiniz.

IOS DNS Ayarları Değiştirme Adım Adım

Son derece çokça kullanılan Iphone ve İOS sistemli tabletlerde de DNS ayarlarının değişimleri kolayca sağlanabilmektedir. Windows ile kıyaslandığında işlemlerin çok daha kolay olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır. Hızlı bir şekilde Wİ-Fİ ayarları seçeneğinden bağlı olunan internet ağına giriş yapılabilir. Akıllı telefon üzerinden açılan menü seçeneğinden DNS bilgilerine tıklanır. Ardından kullanımda olan DNS ayarları zahmetsizce değiştirilebilir. Hızlı bir işlemin neticesinde başta uzun yıllardır yasaklı konumda olan Wikipedi olmak üzere birçok siteye girme imkânı tanınır. Eski verilerin korunması sayesinde geri dönüş halleri de olabileceği gibi kullanımlarda herhangi bir sınırlandırma yoktur. İnternet ya da sana ortam hakkında çok detaylı bilgilerin bilinmesi, bu konuda uzman olunmasına da gerek olmadan değişimler yapılabilir. Listeler üzerinden en iyi dns ayarları öğrenilebilir.

Android DNS Ayarları Değiştirme Adım Adım

Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye özelinde de en fazla kullanılan sistemlerin başında gelen Android temelli cihazlarda DNS ayarları yapılabilmektedir. Hızlı ping süresine sahip olan hızlı DNS ayarlarının gündemde olduğu şu günlerde tüm siteleri bu şekilde kullanabilmek söz konusudur. Tablet ve akıllı telefonların tamamı için geçerli olan dns değişimlerinde öncelikli olarak Wİ-Fİ bağlantısı açılır. Liste üzerinden bağlı olunan internete uzun süre basılı tutularak açılması sağlanır. Gelişmiş ayarları üzerinden IP bölümüne girilir. Sonrasında dns değişimleri için farklı adres kullanımına başlanır. Daha güvenli ve risksiz bir internet gezintisi için tercih edilebileceği gibi girişi mümkün olmayan sitelerde de yeni dns kullanılır. Ayrıca güncel dns listeleriyle daha iyi bir seçim yapılması mümkün olmaktadır.

Gelişen teknolojiye bağlı olarak Android cihazlarda yaygınlığı giderek azalmaktadır. Bunun yerine çok daha hızlı bir seçim olan VPN kullanımı tercih edilir. Ancak yine de bilinmelidir ki sanal dünyada ortaya gelebilecek tüm tehlikeli durumlara karşı sistemin güvenli olabilmesi son derece zordur. Bundan dolayı birçok farklı amaç özelinde dns ayarlarında değişime gidilmesi ihtiyaç halini almaktadır.

İnternet hakkında bilginizi geliştirmek ve yenilenen teknolojileri yakından takip etmek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

DNS ayar değiştirme yapabilir miyim?

Evet hızlıca dns ayar değiştirme yapabilirsiniz. Windows sistemi üzerinden ayarlarınızı güncelleyerek bir programa ihtiyaç duymadan dns ayarlarınızı güncelleyebilir ve yasaklı tüm sitelere girebilirsiniz. Makalemizde adım adım anlatılmıştır.

Dns ayar numaraları nedir?

Cloudflare, DNS Ayarları:
1.0.0.1
1.1.1.1
Google, DNS Ayarları:
8.8.8.8
8.8.4.4
Open, DNS Ayarları:
208.67.222.222
208.67.220.220

[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir