Menu

Wikipedia Sitesine Nasıl Girilir?

İçindekiler

3 yıla yakındır Türkiye özelinde erişim engellemesiyle karşı karşıya bulunan wikipedia sitesine nasıl girilir sorusu sıklıkla dile getirilir. Dijital anlamda bilgi ansiklopedisi görevi gören ve birçok amaçla kullanılan siteye farklı yollarda giriş yapılabilmektedir. Alternatifli şekilde site kullanımı söz konusu olurken erişim engeli almasının sebebi ise teröristlik suçlamalarıydı. Türkiye’nin tüm uyarılarına karşın terörist ifadelerin silinmemesi sonrasında erişim yasak olarak mümkün olmuyor.

Wikipedia Açıldı Mı?

Kullanıcıların birçok konu hakkında bilgiler girdiği bir platform olan Wikipedia 2000 yılının 9 Mart Günü faaliyete geçmiştir. Nupedia desteği amacıyla kurulurken sonrasında daha modern hale getirilen yapısıyla kullanılmaya başlandı. Milyonlarca Dolar kazancıyla dikkatleri çeken sitenin Türkiye girişleri 29 Nisan 2017’de mahkeme kararıyla engellendi. BTK tarafından bağlantıları kesilirken gerekçeli kararda idari tedbir kararının uygulandığı açıklandı. Özelikle Suriye’de devam edegelen iç savaşa Türkiye’nin müdahalesi konusundaki çalışmaların bulunması, devlet terörizmi konusunda Türkiye’nin geçirilmesi, bu kararın alınmasını mecburi kıldı. Hali hazırda Türkiye’de yasal anlamda açık olmazken girişler için alternatifler kullanılabilir. Peki, Wikipedia sitesine nasıl girilebilir, alternatifleri nelerdir?

Wikipedia Sitesine Nasıl Girilir?

Wikipedia Giriş Alternatifleri

Erişim yasağının devam edegeldiği ansiklopedi hüviyetindeki site için dns ayarlarında değişiklikler yapılabilir. Bunun için modem arayüz üzerinden süreçlere dahil olunurken telefondan dahi dns değişiklikleriyle siteye ulaşmak mümkün olmaktadır. Bununla birlikte VPN ile de daha kolay ve hızlı bir şekilde site girişleri yapılabilmektedir. VPN programlarıyla basit bir şekilde site kullanılabilir, yararlanılabilir. Bunun haricinde doğrudan tarayıcılar için oluşturulmuş eklentilerin kurulmasıyla da siteye giriş yapılmasında sakınca yoktur. Hem Chorme hem de Firefox özelinde bu tip eklenti kurumlar hemen gerçekleştirilir. ZeroWiki eklentisi sayesinde sitenin kullanımı söz konusu olacaktır.

Programsız Wikipedia Giriş Yap

VPN ya da eklentilerin haricinde hiçbir program ve sistem işleyişi kurulmasına gerek olmadan da Wikipedia giriş yapılabilir. Bu amaçla en kolay yolların başında alternatif site adresleri gelir. Bu adreslerin devamlı erişim sorunu yaşayabileceği ise unutulmamalıdır. Doğrudan sayfalarına girişe olanak tanıyan adreslerin başında 0wikipedia gelir. Ayrıca başına 0 konulmasıyla da birçok farklı sitenin yönlendirildiği bilinir. Bu adresler üzerinden girişlerin sağlanmasının en büyük avantajı ise hiçbir programın bilgisayara ya da cihaza yüklenmesinin gerekmemesidir. Ayrıca ayarlar üzerinden değişimlere de ihtiyaç yoktur.

VPN Eklentili Opera Kullanımı

Doğrudan adres değişimi, zero kullanımı ya da vpn ile yapılabilecek girişlerin yanı sıra çok daha farklı yöntemlerin kullanımı da ihtimal dahilindedir. Opera doğrudan VPN barındırdığı için bu kullanıcının kullanımında herhangi bir giriş sorunu olmamaktadır. Hızlı bir şekilde Opera indir yapılabilir, sonrasında VPN aktif hale getirilebilir. Bunun için Alt ve P tuşlarına basılmasıyla açılan Ayarlar sayfasında güvenlik bölümünden işlemler yapılır. Böylelikle Wikipedia gerekli olduğu durumlarda Opera tarayıcısından yararlanılabilir.

Wikipedia nasıl girilir?

Wikipedia sitelerine girmek için dns adresinizi değiştirmeniz gerekmektedir. DNS adresinizi nasıl değiştireceğinizi detaylıca anlattık makalemizi inceleyebilirsiniz.

Wikipedia neden kapatıldı?

Wikipedia, “Türkiye’yi çeşitli terör gruplarıyla aynı düzlemde ve iş birliği halinde göstermeye çalışan içerikleri” yayınlıyor gerekçesi ile kapatılmıştır.

Nasıl açılır?

Wikipedia girmek oldukça kolaydır. Site kapanmamıştır sadece Türkiyede erişimi yasaktır. DNS ayarlarınızı başka bir ülkeden giriyor gibi ayarlayacak sorunsuzca girebilirsiniz.

[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir